۳ نکته ضروری برای خرید خانه

نکته ضروری برای خرید خانه | هنگامی که برای اولین بار شروع به بررسی زمان خرید خانه جدید و نحوه خرید خانه برای خود می‌کنید، احتمالاً انواع توصیه‌ها را از اطرافیان خود دریافت خواهید کرد. برخی از این توصیه‌ها برای شما مفید و برخی از آن‌ها نه چندان موثر هستند. در حالی که خرید خانه می‌تواند یک فرایند طولانی باشد؛ اما در عین حال خرید نشاط‌ آور، انگیزه بخش و یک موفقیت بزرگ برای شما محسوب می‌شود. ما می‌خواهیم دراین مقاله به تمامی نکات و ترفندهای لازم برای خرید خانه جدید بپردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

قبل از شروع خرید خانه جدید لازم است از یک چک لیست به عنوان راهنمای خرید خانه استفاده کنید و مطمئن شوید که برای مراحل مختلف فرایند خرید خانه آماده هستید.

خرید خانه می‌تواند کار بزرگی به چشم بیاید و یا این روند گاهی اوقات ممکن است به گونه‌ای به نظر برسد که هرگز قرار نیست به پایان برسد. نکات اصلی و ترفندهای خرید خانه را در این مقاله مطالعه کنید تا خرید خانه جدید را برای خود آسان کنید.

۳ نکته ضروری برای خرید خانه

 

نکات ضروری برای خرید خانه

3 نکته ضروری برای خرید خانه

آشنایی با انواع سند

سند ملکی مشاع: یک ملک چند مالک دارد و بین چند شریک تقسیم شده است.
سند ملکی شش دانگ: یک ملک به یک شخص تعلق دارد.
سند ملکی تک برگ: نوع جدید و امروزی سند است که از سوی مراجع رسمی تهیه و تایید شده است. اصالت و خوانا بودن از مزایای این سند است.
سند ملکی تفکیکی: یک ملک بین چند نفر تقسیم شده است و قسمت‌های تقسیم شده هرکدام در قالب یک سند از هم تفکیک شده است.
سند ملکی عرصه و اعیان: منازل مسکونی که از نوع آپارتمان هستند عرصه و اعیان دارند. سند عرصه مربوط به زمینی است که آپارتمان در آن بنا شده است و سند اعیان مربوط به سند واحدهایی است که روی آن زمین ساخته شده است.
سند ملکی بنچاق: در قدیم به قراردادهایی که مردم بین خودشان می‌نوشتند و برای تایید و مهر و امضا نزد علما و چهره‌های سرشناس می‌بردند، بنچاق گفته می‌شد.
سند ملکی منگوله‌دار: سندهایی که با یک نخ و یک تکه سرب توسط اداره ثبت اسناد پلمپ شده‌اند. مالکیت در اینگونه سندها قطعی است.
سند ملکی وکالتی: سندی که به نام شخص یا اشخاص دیگری به عنوان وکیل تنظیم شده است. در این گونه سندها، وکالت رسمی و محضری ثبت شده نیاز است.
سند ملکی رهنی: سندی که در قبال وام برای مدتی که قرار است وام پرداخت شود در رهن بانک قرار می‌گیرد. این موضوع در خود سند هم ذکر می‌شود و سپس به خریدار تحویل داده می‌شود.

 

املاک جهان

نکات مهم حقوقی در هنگام خرید خانه

نکات مهم حقوقی دیگری هم در خرید خانه وجود دارد که نباید اهمیت شان را دست‌کم بگیرید. بهتر است که آشنایی اجمالی با برخی موارد داشته باشید اما از آنجا که ابعاد حقوقی معاملات ملکی تخصصی‌اند، حتما از حضور کسی در روند خرید بهره ببرید که به امور حقوقی وارد است و می‌تواند کمکتان کند.

برای مثال، اگر ملکی که به شما فروخته می‌شود، ساکنانی به عنوان مستاجر دارد به اجاره‌نامه دقت کنید. اطمینان حاصل کنید که ساکنان ملک با توافقی رسمی در منزل اقامت دارند. مدت قراردادشان را هم بررسی نمایید.

به ذکر انشعابات در سند هم نگاهی داشته باشید. انشعابات برق، آب، گاز و… را در سند قید کنید. برای اینکه مشکلی پیش نیاید، با وجود اینکه این موارد به ملک اختصاص دارند، باز هم بهتر است که در سند درباره‌شان نکاتی قید شود. به انتقال تلفن ثابت هم توجه داشته باشید.

به نکات زیر هم در خرید خانه دقت کنید:

در معامله املاک ورثه‌ای باید به مطابقت‌داشتن مشخصات دقیق تمام ورثه با اطلاعات ملک و گواهی انحصار وراثت توجه داشته باشید.
شرایط فسخ قرارداد را به‌طور مکتوب در قولنامه ذکر کنید تا بعداً دچار مشکل نشوید.
تنظیم و ثبت اسناد مربوط به معامله ملک را حتما در دفاتر رسمی انجام دهید.
فیش تسویه هزینه‌هایی مانند شارژ و تعمیرات را از فروشنده املاک آپارتمانی دریافت کنید تا بعداً چیزی به شما تحمیل نشود.
اگر با وکیل فروشنده معامله می‌کنید، حتما وجاهت وکالت‌نامه او را به‌دقت مورد بررسی قرار دهید.

 

۳ نکته ضروری برای خرید خانه

نکات ضروری برای خرید خانه

3 نکته ضروری برای خرید خانه

 

معیار های اصلی برای خرید مسکن:

۱-بررسی موقعیت مکانی

برای اینکه بتوانید ملک مورد نظر خود را انتخاب کنید و بعد از یه مدت از خرید خانه پشیمان نشوید باید یکسری از توصیه ها رو جدی بگیرید و حتما موقع خرید ملک آنها را جدی بگیرید.

گام نخست برای خرید ملک این است حتما منطقه و محل مورد نظر را از ابعاد گوناگون بررسی کنیدکه شامل موارد زیر است:

برای این منظور حجم تراکم و ترافیک محله را در نظر داشته باشید. هر چه تراکم و ترافیک محل بیشتر باشد مسائلی مانند آلودگی هوا، آلودگی صوتی و ترافیک افزایش یافته و آسایش ساکنین را مختل خواهد کرد و تاثیر بسیار زیادی در زندگی خواهد داشت.

اگر شما خانه ای در مجاورت اتوبان‌ها و خیابان های اصلی انتخاب کنید در اکثر زمان های روز با مشکل آلودگی صوتی مواجه خواهید بود و این موضوع اصلا خوب نیست و آرامش شما را تحت تاثیر قرار میدهد.

دسترسی های ملک به اماکن رفاهی و تفریحی، راه هایی ارتباطی و مراکز درمانی و آموزشی را بررسی کنید.

املاک جهان

۲-انتخاب خانه نوساز و کلنگی

با توجه به بودجه ای که دارید می توانید بر روی خانه های نوساز، چندسال ساخت و یا خانه های کلنگی سرمایه گذاری کنید.

۱-در زمان های مختلف خانه و محل مورد نظر را بررسی کنید.

۲-اگر میزان نور خانه برایتان حائز اهمیت است حتما در روز از خانه بازدید کنید.

۳-خانه هایی با سازه‌های مستحکم و اسکلت های مقاوم را انتخاب کنید و از محکم سازی خانه مطمئن شوید..

۴-در زمان بررسی درهای ساختمان از سالم بودن تمامی بخش های آن مطمئن شوید.

۵-خانه های خوش نقشه را انتخاب کنید. این قبیل خانه ها راحت تر فروش رفته و برای چیدمان نیز شرایط بهتری دارند

۶-زیبایی معماری داخلی و مصالح به کار رفته را در نظر داشته و با توجه به سلیقه خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

۷-شیرآلات خانه را بررسی کرده و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید.

۸-سیستم فاصلاب را نیز مورد بررسی قرار داده و حتما آن ها را چک کنید.

۹-کیفیت آب منطقه و همچنین فشار آب واحد را مورد ارزیابی قرار دهید

۱۰-شیوه‌های دفع زباله توسط شوتینگ یا سرایدار را بررسی کنید

۱۱-وجود تراس، پارکینگ و انباری جزو مهمترین امکانات واحد های مسکونی می باشد، لذا از این موارد غافل نشوید.

۱۲-سیستم های اعلام و اطفاء حریق به عنوان یکی از بهترین امکانات خانه ها می تواند مورد بررسی قرار گیرد که تاثیر زیادی در قیمت خانه دارد.

۱۳-قرارداد مربوطه را به طور کامل مطالعه کنید.

۱۴-از شرایط مربوط به فسخ قرارداد های ملکی مطلع بوده و در وجود شرایط خاص(نحوه دادن پول، سند زدن ملک، تعمیرات احتمالی ساختمان و…) شروطی را برای این موضوع در قرارداد ذکر کنید.

۱۵-از خرید خانه های وکالتی بپرهیزید.

۱۶-در صورت وراثتی بودن ملک تمامی وراث را ملاقات کرده و از رضایت آن ها مطمئن شوید. در زمان انجام معامله حضور تمام وراث، مطابق با گواهی انحصار وراثت (یا وکالت نامه معتبر به یک نفر) الزامی است.

۱۷-از اصالت سند و کارت شناسایی فروشنده یا وکیل او مطمئن شوید.

 

املاک جهان

 

نکات ضروری برای خرید خانه

3 نکته ضروری برای خرید خانه

جمع‌بندی:

جستجوی مداوم و طولانی برای پیدا کردن ملک مورد نظر می‌تواند بسیار طاقت فرسا و خسته کننده باشد. گاهی مجبور می‌شوید تا هفته‌ها یا ماه‌ها به محله‌های مختلف رفته و خانه‌های متفاوت را ببینید. بازدید از ملک آن هم در هوای گرم تابستانی و یا ترافیک کلافه کننده ممکن است باعث عجول شدن شما شود. فشاری که برای معامله یک خانه به شما وارد می‌شود می‌تواند باعث شود که بعضی از شرایط را نبینید. دقت نکردن به قواعد خرید خانه نه تنها می‌تواند باعث پشیمانی و حس منفی شما شود، بلکه ممکن است ضرر سنگینی برای شما داشته باشد.

 

 

 

تماس با ما

ایران، مازندران، سرخرود

info@amlakjahann.com

۰۹۱۱۹۲۱۲۱۷۸

۰۹۱۱۹۲۱۲۱۷۸

۰۹۱۱۹۲۱۲۱۷۸نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید


بروز رسانی در ۱۴۰۲/۰۶/۱۹