نکات مهم برای خرید خانه

نکات مهم برای خرید خانه | خرید خانه یکی از اتفاقاتی است که در زمره مهم‌ترین تصمیمات در زندگی افراد قرار می‌گیرد و با چالش‌های بسیاری روبرو است. همه ما کم و بیش با خرید و فروش خانه سر و کار داشته‌ایم و در صورتی که بخواهیم برای اولین بار خانه‌ای را خریداری کنیم؛ این کار سخت‌تر نیز خواهد شد. در این مقاله توضیح کاملی در مورد نکات مهم و ضروری و کلیدی خرید خانه داده‌ایم. در ضمن به موارد حقوقی و راهنمای خرید نیز اشاره شده است.

 

مراحل کلی خرید خانه

بررسی وضعیت مالی قبل از شروع به خرید خانه: باید به دقت وضعیت مالی خود را بررسی کنید. می‌توانید با مشاور مالی صحبت کنید و محاسبات مالی را با او مطرح کنید. به این ترتیب می‌توانید محدودیت‌های مالی خود را برای خرید خانه به خوبی بشناسید.
انتخاب محله: باید به دنبال محل مناسب برای خرید خانه بگردید. برای انتخاب محل، باید مواردی مانند موقعیت مکانی، امکانات محل و هزینه‌های مربوط به زندگی در آن محل را در نظر بگیرید.
انتخاب خانه: باید به دنبال خانه‌ای بگردید که با نیازهای شما بیشترین تطابق را داشته باشد. این امر ممکن است زمان‌‌بر باشد.
مذاکره قیمت پس از انتخاب خانه: بهتر است از کارشناسان املاک و مشاوران مالی کمک بگیرید تا قیمت منصفانه‌ای برای خرید خانه پرداخت کنید.
انجام معامله: امضای قرارداد، پرداخت وجه و انتقال مالکیت در این مرحله انجام می‌شود.
تحویل خانه: یعنی امضای اسناد تحویل، دریافت کلیدها و اقامت در خانه جدید. در این مرحله، بهتر است بررسی کنید که آیا همه چیز به درستی انجام شده و امکانات مورد نیاز شما در خانه موجود هست یا نه.

 

نکات مهم در بررسی حضوری خانه

قبل از آنکه خریدار و فروشنده، اقدام به انعقاد قرارداد خرید و فروش ملک قولنامه‌ای یا دارای سند رسمی، به موجب عقد بیع نمایند، همواره، خریدار، به بازدید از منزلی که قصد خرید آن را دارد، می پردازد. هنگام خرید، باید، به نکاتی توجه داشت تا عدم توجه به آن‌ها، بعدا، سبب پشیمانی خریدار نگردد؛ لذا در این قسمت از مقاله، قصد داریم، درباره نکات مهم در خرید خانه، هنگام بررسی حضوری خانه صحبت کنیم که عبارتند از:

ارزیابی امنیت محله‌ای که ملک، در آن، واقع شده.

مدنظر قرار دادن دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و فروشگاه‌ها، با توجه به موقعیت جغرافیایی محل استقرار ملک.

توجه به وضعیت کوچه‌ای که ملک، در آن، واقع شده، از جهت راحتی عبور و مرور وسایل نقلیه و دسترسی آن، به پارکینگ.

بررسی وضعیت قرار گیری واحد‌ها در هر طبقه، از این جهت که بر سر صدا و آسایش عمومی ساکنین ملک، تاثیر مهمی دارد.

بررسی وضعیت ورودی ساختمان، برای حمل و نقل و وارد کردن وسایل عریض به آن.

بررسی وضعیت سیم کشی و لوله های آب و فاضلاب خانه.

بررسی وضعیت فرسودگی بافت و دیوار‌های خانه.

بررسی وضعیت ایمنی ساختمان، با کمک یک کارشناس متخصص.

بررسی برخی از نکات فوق الذکر، از طریق شناسنامه فنی ساختمان، ممکن می‌باشد، لذا، جهت اطمینان از مصالح به کار برده شده، در صورت نوساز بودن ملک قولنامه‌ای یا دارای سند رسمی و برای اطلاع از وضعیت هر طبقه، می‌توانید، پس از بازدید از خانه، شناسنامه فنی ساختمان را از مالک ملک، تقاضا نمایید.

 

در زمان خرید و قولنامه خانه، کدام نکات حقوقی، مهم‌تر هستند؟

برای نوشتن قرارداد یا تنظیم سند باید به نکات بسیار مهمی توجه داشته باشید که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم تا بتوانید یک قرارداد مطمئن و بدون ایراد داشته باشید.

نکات مهم حقوقی در خرید خانه

خرید ملک باید با در نظر گرفتن تمام نکات قانونی و در شرایط قانونی انجام شود تا در آینده با مشکلاتی مانند فروش مال غیر مواجه نشوید.

مراجعه به بنگاه‌های معتبر

برای خرید خانه نباید به هر مشاور املاکی اطمینان کنید. در این بین دفاتر املاکی که دارای مجوز هستند، توصیه می‌شوند، چون می‌توانند برای تنظیم مبایعه‌نامه‌ از کد رهگیری استفاده کنند.

این کد را تنها دفاتری که ثبت شده باشند، دریافت می‌کنند چون اجازه دسترسی به سامانه کد رهگیری را دارند. این دفاتر به دلیل قانونی بودن فعالیتشان موظف هستند در زمان بروز مشکل بین خریدار و فروشنده جوابگو باشند و مشکل را برطرف کنند.

سند ملک

سند قانونی‌ترین نشانه مالکیت است و سند یک ملک شناسنامه آن محسوب می‌شود. داشتن سند ملک در بین معیار‌های انتخاب خانه از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. طبق قانون، مالک اصلی ملک فردی است که سند رسمی داشته باشد و اگر خانه یا ملک قولنامه شده‌ای را می‌خرید، باید نام فروشنده ذکر شده در قولنامه و نام صاحب سند یکی باشد و مالک اصلی یعنی صاحب سند، وکالت تام‌الاختیار به فروشنده یعنی فردی که نام او در قولنامه به‌عنوان خریدار ذکر شده، داده باشد.

برای اطمینان از درست بودن مراحل خرید خانه می‌توانید از طریق دفتر اسنادرسمی درخواست استعلام سند کنید. برای آنکه پس از خرید خانه با مشکل مواجه نشوید، بهتر است ملک را مستقیم از صاحب سند خریداری کنید تا با مشکلاتی مانند فروش مال غیر یا معارض روبه‌رو نشوید.

اطلاع از آخرین وضعیت سند

یکی دیگر از نکات مهم حقوقی در خرید خانه آخرین وضعیت سند هر ملک یا واحد مسکونی، اداری و تجاری است که می‌توانید به‌وسیله پلاک ثبتی آن را بررسی کنید تا از درست بودن سند مطمئن شوید. برای این منظور با داشتن پلاک ثبتی ملک به دفاتر اسنادرسمی مراجعه کنید و با پرداخت مبلغ بسیار کم، از درست بودن سند و ممنوع المعامله بودن یا نبودن صاحب ‌ملک اطلاع کسب کنید تا با خیال راحت خانه یا ملک موردنظر را بخرید.

قابلیت نقل‌ و انتقال ملک

ملک مسکونی باید قابلیت نقل ‌و انتقال و فروش را داشته باشد. یعنی سند در رهن بانک برای وام نباشد یا صاحب ‌ملک آن را وقف نکرده باشد. همان‌طور که قبلاً گفتیم به‌وسیله پلاک ثبتی و گرفتن استعلام از دفتر اسنادرسمی قبل از خرید خانه می‌توانید از این مورد هم مطمئن شوید.

مشاع بودن خانه

بعضی از ساختمان‌های قدیمی یا خانه‌های انبوه‌سازی شده دارای سند تفکیکی برای هر واحد نیستند و یک سند کلی به اسم سند مادر (سند مشاع) برای کل ساختمان دارند. یا حتی ممکن است یک واحد آپارتمان یا خانه دارای چند مالک باشد که در این شرایط به سند آن ملک مشاع می‌گویند. در زمان خرید ملک با سند مشاع می‌توانید استعلام سند را بگیرید و دقت کنید که میزان سهم هر یک از مالکین در سند مشخص ‌شده باشد. در زمان نوشتن قرارداد باید تمام مالکین یا وکلای قانونی آن‌ها حضور داشته و رضایتشان جلب شده باشد.

وکالت‌نامه فروش

اگر به هر دلیلی، صاحب سند نمی‌تواند در زمان فروش ملک برای تنظیم قرارداد حضور پیدا کند، فردی که به‌جای او در جلسه فروش حاضر می‌شود، باید دارای وکالت‌نامه رسمی و محضری فروش ملک موردنظر از طرف صاحب سند باشد. یکی دیگر از نکات مهم حقوقی در خرید خانه وکالت‌نامه است که باید از نظر درست بودن نام مالک و وکیل آن را بررسی کنید و دقت داشته باشید که وکالت فروش ملک مورد نظر به وکیل داده‌ شده باشد. وکالت‌نامه‌های دستی و عادی ارزش قانونی ندارند و قابل ‌اعتماد نیستند.

معامله با چک

اگر برای معامله خانه از چک استفاده می‌کنید، چک را بدون خط‌خوردگی بنویسید و حتماً تاریخ، مبلغ و شماره چک‌ها را در قولنامه ذکر کنید. برای نوشتن چک ضمانت خرید ملک، در پشت چک ذکر شود که چک بابت تضمین نوشته ‌شده تا دچار مشکلات کیفری صدور چک و عدم پرداخت آن نشوید.

حضور شاهد

همان‌طور که در هر قراردادی حضور شاهد الزامی است، در هنگام خرید خانه هم حضور دو شاهد واجد شرایط ضروری خواهد بود تا حق شما پایمال نشود. شاهدان باید در انتهای قرارداد نام خود و تاریخ را نوشته و قرارداد را امضا کنند. در انتها هم مشاور املاک باید رسید صورت‌جلسه و مدارکی مانند چک، سند، مبایعه‌نامه و غیره را که نزد بنگاه به امانت گذاشته‌اید به شما بازگرداند و برای ملک خریداری‌ شده کد رهگیری دریافت کند.

بررسی ملک از نظر تصرف

ملک موردنظر می‌تواند در تصرف مستأجر یا هر فرد دیگری باشد و در این صورت از نظر قانونی هیچ‌گونه مشکلی به ملک وارد نمی‌شود. ولی قبل از خرید حتما با فردی که ملک را تصرف کرده صحبت کنید تا از شرایط آگاه شوید و در صورت مورد قبول بودن شرایط، می‌توانید ملک را خریداری کنید. اگر در مورد شرایط تصرف ملک اطلاعات نداشته باشید، با مشکل مواجه خواهید شد. در غیر این صورت هیچ‌گونه مشکلی شما را تهدید نمی‌کند.

 

آخرین سوالات برای پرسیدن از فروشندگان

زندگی شما راحت تر خواهد شد اگر یادتان باشد قبل از اینکه کلیدها را به شما بدهد، همه سوالات اساسی را از مالک قبلی بپرسید. برای کمک، لیستی از سوالات برتر را برای پرسیدن آماده کرده‌ایم:

کنتور اصلی آب (برای خاموش کردن آب) کجاست؟
کنتورهای گاز و برق کجا هستند؟
آیا هیچ سطحی به محصولات تمیز کننده خاصی ، به عنوان مثال کف چوبی ، نیاز دارد؟
آیا قالب های قدیمی رنگ با رنگ دیوارها دارید؟
آیا کتابچه راهنمای دستورالعمل یا ضمانتی در مورد اقلام برقی دارید؟
کاشی آشپزخانه و سرویس بهداشتی از کجا خریداری شده است
کمد دیواری ثابت است مثلاً کابینت آشپزخانه؟
ترموستات کجاست؟

مواردی که باید دقت بررسی کنیم و از نکات مهم می‌باشد.

یک سیستم تهویه مطبوع با بیش از ۱۰ سال قدمت یا با ترک و آسیب آب (مواظب صداهای عجیب و غریب نیز باشید)
سقفی که قدیمی یا آسیب دیده است
توالت، دوش یا سینک که کار نمی‌کند.
خطوط فاضلاب با گرفتگی بد
نشتی که منجر به آسیب آب می‌شود.
فونداسیون برآمده، خمیده یا ترک خورده
لوازم خانگی خرابنظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید


بروز رسانی در ۱۴۰۲/۰۶/۱۹